Wyszukiwarka

Obiekty Sakralne

opublikowano: 2011-04-29 13:19:56


 

Sanktuarium Matki Bożej Janowskiej.

Sanktuarium janowskie ma bardzo odległy rodowód. Powstało kilka lat po lokacji miasta, a miejsce jego powstania wybrała sama Matka Boża. W 1645 r. 2 listopada objawiła się pobożnemu rzemieślnikowi.

 

 

 

Kościół parafialny pod wezwaniem pw. św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim.

Parafię erygowano 21 czerwca 1996 roku. Powstała z parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie. 20 czercwa 1999 roku bp Wacław Świerzawski konsekrował kościół.

 

 

 

 

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja w Potoku Wielkim.

To najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury w powiecie janowskim. Pochodzi z ostatniego ćwierćwiecza XV w. i został zbudowany w stylu późnogotyckim. Ściany wykonano z cegły i kamienia, a dach jest drewniany. W wyniku remontów m.in. ok. 1781, 1860-61 r. i przeróbek zatracił cechy stylowe. Po pożarze z 1881 r., kiedy płomienie przeniosły się z pobliskiej karczmy, wykuto okna od północnej strony, a przy zakrystii dobudowano przedsionek. Odbudowa trwała do 1904 r. Na pierwotny styl wskazują dwa gotyckie portale, jeden przy głównym wejściu, drugi w wejściu z prezbiterium do zakrystii. Podobnie jak wąskie ostrołukowe okna.

 

 

 

Kościół Parafialny w Batorzu p.w. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Parafia powstała w 1445 roku
Obecny kościół wybudowano w 1883 roku(wcześnie spłonęły 2 drewniane kościoły),
Dzwonnica obok kościoła wybudowana w 1908 roku.

 

 

 

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Otroczu.

Powstał staraniem ks. Jana Skrobańskiego w l. 1872-73 jako cerkiew greckokatolicka. W swojej historii kilkakrotnie zmieniał przynależność konfesyjną – 1875-1919 (wówczas wybudowano kopułę, zastąpioną w 1928 wieżą) i 1942-45 była to cerkiew prawosławna, 1919-42 i od 1945 r. kościół rzymskokatolicki. Jednonawowa świątynia jest zbudowana na planie krzyża greckiego. W 2008 r. dobudowano zakrystię.

 

 

 

Kościół Parafialny pw. św. Wojciecha w Momotach Górnych.

Świątynia to budowla drewniana, jednonawowa, na podmurowaniu i oszalowana, z wieżyczką z sygnaturką na dachu. Jej wystrój stanowi prawdziwą perełkę architektury sakralnej. Z tej racji mimo, że kościół liczy kilkadziesiąt lat w 2007 r. został wpisany do rejestru zabytków.

 

 

 

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława biskupa i męczennika w Modliborzycach. Jego budowa trwała od 1644 do 1664 roku.W pobliżu niego znajduje się dzwonnica pochodząca z 1775 roku.

 

 

 

Kościół Parafialny w Aleksandrówce p.w. Najświętszego Serca  Pana Jezusa, powstał w 1995 roku

 

 

 

Kościół Parafialny w  Błażku p.w. Zesłania Ducha Świętego, powstał w 1982 roku.

 

 

 

 

Uroczysko Kruczek.

Według przekazów historia Kruczka sięga XVIII w. Miejsce to ma religijno-patriotyczny charakter i stanowi jedno z lokalnych miejsc pamięci narodowej. Znajduje się tutaj drewniana kapliczka z ok. 1945 r. z obrazem św. Antoniego i gipsową figurką tegoż świętego. Obok kapliczki jest ołtarz polowy, ambona, i ławki, a także droga krzyżowa. Jej rzeźbione stacje nawiązują do martyrologii narodu polskiego w okresie II wojny światowej. Według ludowej legendy w Kruczku odpoczywał św. Antoni w drodze między Leżajskiem, a Radecznicą. Spod kamienia na którym siedział wytrysnęło źródełko. Pochodzącej z niego wodzie przypisuje się lecznicze właściwości.